Menu

 

>>Aktualności<<

>>O szkole<<

Historia szkoły

Patron

Hymn szkoły

Tradycje szkoły

Dyrekcja

Nauczyciele

Publikacje nauczycieli

Rada rodziców

Samorząd szkolny

Galeria

>>Nasze osiągnięcia<<

Konkursy przedmiotowe

Hokej

Piłka ręczna

InO

>>Inne<<

Rozkład dzwonków

Linki

Nasz patron

Nasza szkoła od początku swego istnienia nie miała swojego patrona.

27 października 1979 roku odbyły się apele w grupach wiekowych IV–V i VI – VIII. Tematem apeli były propozycje wyboru patrona szkoły. Zaproponowano cztery nazwiska ludzi związanych ze sportem:

  • Jan Wierzyński

  • Jan Parandowski

  • Pierre de Coubertin

  • Bronisław Czech

Po długich rozmyślaniach, i licznych głosowaniach wybrano w końcu Jana Parandowskiego.

1 czerwca 1983 roku odbyło się nadanie szkole imienia Jana Parandowskiego. Uroczystą tablice na gmachu szkoły odsłoniła żona Pana Jana Parandowskiego - Pani  Irena Parandowska. Został jednocześnie wręczony sztandar szkoły. Uroczystość ta była ogromnym przeżyciem dla uczniowskiej społeczności i nauczycieli

Coś więcej o patronie

Jan Parandowski (1895-1978).Prozaik, eseista i tłumacz. Absolwent Wydziału Humanistycznego (filologia klasyczna i archeologia) Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wielką popularność zdobył jako autor Mitologii (1924), która odegrała nie dającą się przecenić rolę dla popularyzacji podstaw kultury antycznej w Polsce; miała ponad dwadzieścia wydań i jest dotąd niezastąpionym popularnym kompendium wiedzy o wierzeniach dawnych Greków i Rzymian. Dwie najistotniejsze cechy twórczości Parandowskiego to piękny język i zainteresowanie kulturą antyczną. Jest on prawdziwym arbitrem elegancji stylu i znawcą sztuki pisarskiej, czego ukoronowaniem stała się książka „Alchemia słowa”.

 

 

All rights reserved 2005

design by Szymon Badtke ( Homer) & Grzegorz Brzoskowski (Grzechu) opiekun Stanisława Lomperta